www.ugczyze.pl  OFICJALNA STRONA INTERNETOWA                                                                         | Kontakty |
 

O gminie...

Start
Historia
Sołectwa

Rada Gminy
Przyroda
Gospodarka

CEIDG

Podmioty gospodarcze

INSTYTUCJE
Podatki i opłaty
Świetlice

Atrakcje turystyczne
Agroturystyka
Wielokulturowość

Zespoły Śpiewacze

Sport
Parafie
Służba zdrowia
Harcerze

Ochotnicza Straż Pożarna
Mapa gminy
Galeria zdjęć
Film promocyjny
Ciekawe strony
Pogoda w Czyżach

Ogłoszenia mieszkańców

Petycja

Rewiry łowieckie

Projekty UE

Jednostki gminy

Urząd Gminy
Szkoła PODSTAWOWA

Ośrodek Kultury
Biblioteka

GOPS

e-Administracja

BIP

Uchwały Rady Gminy Czyże
Protokoły z sesji
Zamówienia publiczne
Skrzynka Podawcza-ePUAP
Skrzynka Podawcza - CU
Dziennik Urzędowy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

Poradniki


 

 

 

 

 

 

 

 

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

Klauzula informacyjna w przedmiocie ochrony danych osobowych Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach.


    W dniu 11.12.2022 w świetlicy wiejskiej w Morzu miało miejsce piękne i wzruszające wydarzenie - spotkanie upamiętniające wielkiego białoruskiego poetę - Wiktora Szweda. Urodził się w Morzu i tu zgodnie z życzeniem został pochowany na parafialnym cmentarzu. Rodzinna wieś jest motywem wielu jego wierszy. W 2022 roku mija 65 lat od jego debiutu poetyckiego 24 marca 1957 r. w tygodniku białoruskim ,,Niwa” oraz 55 lat od debiutu książkowego. Jego pierwsza książka „Życciowyja ścieżki” ukazała się w 1967 roku. Jest autorem 19 książek i 1 audiobooka.  Powszechnie wiadomo, że Wiktor Szwed bardzo lubił spotkania autorskie i przeprowadził ich ponad 1000. Ze źródeł pisanych wiadomo, że w Morzu na spotkaniach autorskich był pięciokrotnie (1960, 1961, 1965, 1979, 1986), w 2009 roku uczestniczył w festiwalu „Tam po majowuj rosi”, a w 2018 roku był na festynie „Na meży”.  Spotkanie upamiętniające Pana Wiktora Szweda nosiło tytuł „Oto znów jestem we wsi Morze... ”

    Spotkanie rozpoczął Marcin Bołtryk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach. Przywitał licznie zebranych uczestników spotkania, przedstawicieli mediów oraz gościa honorowego Panią Walentynę Szwed, małżonkę Wiktora Szweda. Po uroczystym przywitaniu zebrani widzowie mogli zobaczyć film dokumentalny autorstwa  Mikołaja Wawrzeniuka „Wiktor Szwed – białoruski poeta”, zrealizowanego przez Oddział Białostocki Telewizji Polskiej w 2005 roku.

    Po filmie zaprezentowano część artystyczną, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Czyżach pod kierownictwem Walentyny Androsiuk oraz Weroniki Topolewskiej. Dzieci odczytywały wiersze oraz śpiewały kolędy autorstwa Wiktora Szwed. Na koniec wszyscy zebrani zaśpiewali wspólnie kolędę „Niebo i ziemla”.

    Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Walentyna Szwed. Przytoczyła wiele ciekawych wątków z historii życia, anegdot oraz twórczość Wiktora Szweda. Podzieliła się również swoim wspomnieniami. Potem głos zabrała publiczność. Zebrani dzielili się swoimi wrażeniami oraz wspomnieniami związanymi z panem Wiktorem Szwedem.

    Na zakończeniu Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach zapowiedział, że każdego roku w okresie jesienno-zimowym odbywać się będzie w Morzu wieczór poezji Wiktora Szweda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zespół Czyżowianie aktywnie reprezentuje naszą Gminę w wydarzeniach kulturalnych w regionie. W ostatnim czasie Czyżowanie wystąpili na koncertach „Ruczajok i przyjaciele”, który miał miejsce w Białowieży oraz w trakcie Powiatowych Dni Osób Starszych w Bielsku Podlaskim.


Zakończył się remont schodów oraz tarasu świetlicy wiejskiej w Czyżach. W dniu dzisiejszym komisja powołana przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach dokonała odbioru robót.

 

 


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czyżach uczestniczyli w działaniach zaplanowanych w projekcie: Co wiemy o pszczołach? - warsztaty wielopokoleniowe. Uczniowie szkoły wraz z instruktorką, Panią Anią wykonali mydełka z miodem oraz świece woskowe z węzy, a także zapoznali się ze ścieżką edukacyjną o pszczołach. W imieniu dzieci chcemy serdecznie podziękować Fundacji Futurum, Pani Ani prowadzącej warsztaty oraz Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Czyżach Panu Mirosławowi
Pietkiewiczowi za organizację ciekawych i interesujących zajęć.

 

 

Fotoreportaż


W dniu 24 sierpnia 2022 roku rozpoczął się remont schodów przy świetlicy wiejskiej w Czyżach.

 


W dniu 20 sierpnia Zespół Czyżowianie wystąpił koncercie „Różnogłosie”, który odbywał się w Białowieży. Impreza organizowana jest przez Towarzystwo Przyjaciół Białowieży oraz Białowieski Ośrodek Kultury.

 


W dniu 14 sierpnia Zespół Czyżowanie brał udział w Festiwalu Folkloru Wilkasach. Była to wspaniała impreza plenerowa promująca kulturę, taniec i śpiew różnych narodowości. Nad jeziorem Niegocin wystąpiło 11 zespołów reprezentujących folklor Warmii i Mazur, a także folklor litewski, ukraiński i białoruski. Gwiazdą Wieczoru był Mazurski Zespół Pieśni i Tańca EŁK. Wokół amfiteatru na chętnych czekały stoiska z rękodziełem ludowym oraz potrawami regionalnymi z kół gospodyń wiejskich Wronka i Bystre Babki. W namiocie ośrodka AZS Wilkasy fizjoterapeutki prowadziły masaż twarzy, szyi i pleców. Nie brakło emocjonującego konkursu rzutu podkową do celu. Zwycięzcą został miły turysta z Brukseli, który w nagrodę otrzymał voucher na wycieczkę do Wilna od Biura Podróży Północ-Południe. Popularnością cieszyły się warsztaty makramy i wykonywania przedmiotów z sianka oraz stoiska wyrobów z wikliny i kowalstwa artystycznego.

 

 

 

 

 

 

 


Zespół Czyżowianie wystąpił na XVII Spotkaniach Folklorystycznych w Orzyszu.

 

 

 

 

 

 


Po dwuletniej przerwie – 25 czerwca 2022 r.  Gmina Czyże oraz Gminny Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców regionu i turystów do wspólnej zabawy w trakcie „16. Festynu Kupalinka”. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła wiele osób do odwiedzenia naszego festynu. Wszystkich uczestników powitał Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury  Marcin Bołtryk.

Po przywitaniu licznie zebranych gości wręczono nagrody uczestnikom konkursu  „Obrzędy kupalskie na Podlasiu”. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce Gabriela Magruk

II miejsce Wiktoria Czyżewska

III miejsce Martyna Sacharczuk

Wyróżnienia:

Gabriel Topolewski

Oliwia Jańczuk

Wiktoria Karolewska

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za Wasze wspaniałe prace.

Bogaty blok artystyczny, przeplatany skocznymi taktami z sentymentalną nutą sprawiał, że Festyn Kupalinka stanowił prawdziwą ucztę dla ucha i duszy.

W trakcie części artystycznej wystąpiły zespoły:

- Leila

-Metro

- Studio Piosenki Hajnowskiego Domu Kultury

- Chór miasta Hajnówka

- Kresovki

-Czyżowianie

-Werwoczki

- Maksim

Gwiazdą wieczoru był niezastąpiony Zespół AS

Swoje stanowiska zaprezentowały Wojsko Polskie, Policja oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Kulinarnych pyszności można było spróbować na stoisku KGW Kuraszanki.

Dzieci uczestniczyły w konkursie jedzenia truskawek na czas. Piętnaścioro dzieci stanęło w szranki. Pyszne owoce dostarczył Pan Anatol Łapiński z Leniewa. Nagrodę w konkursie ufundował PSS Społem w Hajnówce.

Festyn zwieńczył obrzęd kupalski – tradycyjny korowód ku łagodnym brzegom rzeki Łoknica i puszczanie wianków na wodzie, wyplatanych w trakcie warsztatów odbywających się 21 czerwca w  Świetlicy Wiejskiej w Czyżach.

Po występie Zespołu AS goście naszego festynu mogli obejrzeć efektowny pokaz sztucznych ogni. Sponsorem pokazu była Firma Saper z Bielska Podlaskiego.

16. Festyn Kupalinka  zrealizowano dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Organizację 16. Festynu Kupalinka wsparli następujący sponsorzy:

1.       JERZY TOMCZUK, Firma SAPER, Bielsk Podlaski.

2.       WODOCIĄGI PODLASKIE SPÓŁKA Z O.O., Białystok.

3.       GRZEGORZ MAŁASZKIEWICZ, Firma BUD-DACH, Kojły.

4.       PRZEDSIĘBIORSTWO USŁUG KOMUNALNYCH, Hajnówka.

5.       WOKAS Spółka Akcyjna, Łosice.

6.       MIKOŁAJ KRAŚKO, Firma BUDMEX, Czyże.

7.       NINA WAWRESZUK, Ełk.

8.       MARIUSZ ONISZCZUK, Firma TRANSKOP, Widowo.

9.       BOŻENA DMITRUK, GOSPODARSTWO OGRODNICZE, Kuraszewo.

10.     MAREK WASILUK, KANCELARIA NOTARIALNA, Hajnówka.

11.     JAN KONACH, Czyże.

12.     MIROSŁAW JERZY IWANIUK, BIURO PROJEKTÓW I USŁUG BUDOWLANYCH, Hajnówka.

13.     ZBIGNIEW BAZYLUK, SOŁTYS wsi Leniewo.

14.     KAMIL I KAROL ŁAPIŃSCY, Leniewo.

15.     PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNALNE SPÓŁKA Z O.O., Bielsk Podlaski.

16.     MIROSŁAW BOROWIK, UBEZPIECZENIA.

17.     ANATOL ŁAPIŃSKI, Leniewo.

18.     PSS SPOŁEM HAJNÓWKA.

 

Wszystkim sponsorom dziękujemy za wsparcie!

 

 

Fotoreportaż


W dniu 21czerwca 2022 roku Gminny Ośrodek Kultury zorganizował zajęcia warsztatowe: ,,Obrzędy kupalskie  na Podlasiu” w Świetlicy wiejskiej w Czyżach. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Czyżach wraz z opiekunem. Podczas zajęć uczestnicy zbierali i przygotowywali bukiety z ziół oraz wykonywali wianki ,,kupalskie”, które podczas 16 Festynu ,,Kupalinka” w Leniewie będą puszczone na wodę.

Zrealizowanego dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

                                       

 

Fotoreportaż


 

 

 

 


Miło jest nam poinformować, iż Zespół Czyżowianie oraz Pani Katarzyna Tichoniuk ze Zbucza brali udział w eliminacjach rejonowych i centralnych  29. Ogólnopolskiego Festiwalu „Piosenka Białoruskiego 2022”

Wyniki eliminacji rejonowych:

Zespół Czyżowianie – II miejsce

Zespół Czyżowianie (grupa żeńska kwartet)- II miejsce

Katarzyna Tichoniuk (soliści)- I miejsce

 

Wyniki eliminacji centralnych:

Zespół Czyżowianie- III miejsce

Zespół Czyżowianie w kategorii grupa żeńska kwartet- II miejsce

Katarzyna Tichoniuk w kategorii soliści – II miejsce

 

Gratulujemy Zespołowi Czyżowianie oraz Pani Katarzynie Tichoniuk wspaniałych występów! Pragniemy wyrazić naszą dumę i radość z tego, iż w naszej gminie działają i reprezentują nas tak wspaniałe osoby ja Wy!

 


Dnia 30.05.2022 we wsi Leniewo zamontowano tablicę informacyjną o historii wsi.

 


Serdecznie zapraszamy na promocję książki Pani Haliny Maksymiuk pt. „Słova na viêtrovi”, która odbędzie się już 29.04.2022 roku (piątek), o godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej w Klejnikach.
„Słova na viêtrovi”. To zbiór 15 opowiadań o zwyczajnych ludziach z Podlasia i ich losach na przestrzeni ostatniego stulecia – od końca XIX wieku do początku XXI. Kilka opowiadań w książce dotyczy ludzi z Klejnik i okolicznych wsi. Książka jest ilustrowana starymi fotografiami z archiwum rodzinnego autorki i z wydania: Jan Łobuziński „Klejniki. Dzieje wsi i parafii”. Na spotkaniu będzie można nabyć książkę „Słova na viêtrovi” w specjalnej, promocyjnej cenie

 

 

 


KOORDYNATOR DO SPRAW DOSTĘPNOŚCI W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W CZYŻACH

 

W Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach został wyznaczony Koordynator do spraw dostępności, funkcję tę pełni Pani Joanna Białowieżec  / bibliotekarz – asystent / Gminnego Ośrodka Kultury- Biblioteki Publicznej w Czyżach.

Dane kontaktowe koordynatora do spraw dostępności:

Joanna Białowieżec

- adres do korespondencji: Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach, Czyże 98, telefon: (85) 68 135 31,

e-mail:  biblioteka.czyze@wp.pl

Zarządzenie nr 8.2020 Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach z dnia 28 września 2020 r. w sprawie powołania koordynatora ds. dostępności.



REGULAMIN IMPREZ, WYDARZEŃ I ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH / PRÓB ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNYCH / ORGANIZOWANYCH W TRAKCIE EPIDEMII WIRUSA SARS-COV-2 W POLSCE PRZEZ GMINNY OŚRODEK KULTURY W CZYŻACH.


Wytyczne dotyczące zasad organizacji imprez (w tym wesel i przyjęć) i spotkań okolicznościowych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 z zachowaniem reżimu sanitarnego w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach i świetlicach wiejskich.



WCZESNOŚREDNIOWIECZNE GRODZISKO W ZBUCZU


Gminny Ośrodek Kultury                                                         

17-207 Czyże 98, 

Dyrektor GOK
 

tel. (85)6813531

fax (85)6818991
e-mail: gok@ugczyze.pl

DODATKOWE ŚRODKI POZYSKANE PRZEZ GMINNY OŚRODEK KULTURY W CZYŻACH NA REALIZACJĘ ZADAŃ W 2020 ROKU


Wydarzenia 2022 r.

Wydarzenia 2021 r.

Wydarzenia 2020 r.

Wydarzenia 2019 r.

Wydarzenia 2018 r.

Wydarzenia 2017 r.

Wydarzenia 2016 r.
Wydarzenia 2015 r.
25 lecie działalności artystycznej Zespołu „Czyżowianie”
Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach w latach 2003 - 2012


Regulamin wypożyczalni sprzętu turystycznego przy Gminnym  Ośrodku Kultury w Czyżach Czytaj całość


Wydawnictwa GOK

1.

Czyże – tradycje znane i mniej znane

Czytaj całość

2.

Obrzędowość Bożonarodzeniowa

Czytaj całość

3.

Kino „ZWYCIĘSTWO” w Czyżach

Czytaj całość

4.

Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim

Czytaj całość

5.

Wkładka do płyty

Czytaj całość

6.

Tradycje kulinarne Gminy Czyże i okolic

Czytaj całość

7.    

Kamieniec – Czyże.  Wspólne dziedzictwo kulturowe – pomostem bez granic

Czytaj całość

8.  

XV Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim

Czytaj całość

9.    

VI Festyn w Leniewie

Czytaj całość

10.    

Święto Kupały w Regionie Puszczy Białowieskiej

Czytaj całość

11.   

Obrzędy i zwyczaje Wielkanocne w Regionie Puszczy Białowieskiej – powrót do tradycji

Czytaj całość

12.   

35 – lecie Zespołu Śpiewaczego „Niezabudki” z Kuraszewa

Czytaj całość

13.    

Prezentacje dorobku amatorskich zespołów artystycznych

Czytaj całość

14.    

Historia badań archeologicznych na terenie Ziemi Bielskiej, czyli jak to się wszystko zaczęło

Czytaj całość

15.   

Jubileusz 70 – lecia Jednostki OSP w Klejnikach

Czytaj całość

16.

Przewodnik archeologiczny po Gminie Czyże

Czytaj całość

17.

Kalendarz Obrzędowy wsi regionu Puszczy Białowieskiej

Czytaj całość


GOK 2021

GOK 2020

GOK 2019

GOK 2018

GOK 2017

GOK 2016

GOK 2015

GOK 2014

GOK 2013

GOK 2012  

GOK 2011

 

 

© Copyright by Urząd Gminy Czyże