www.ugczyze.pl  OFICJALNA STRONA INTERNETOWA                                                                         | Kontakty |
 

O gminie...

Start
Historia
Sołectwa

Rada Gminy
Przyroda
Gospodarka

CEIDG

Podmioty gospodarcze

INSTYTUCJE
Podatki i opłaty
Świetlice

Atrakcje turystyczne
Agroturystyka
Wielokulturowość

Zespoły Śpiewacze

Sport
Parafie
Służba zdrowia
Harcerze

Ochotnicza Straż Pożarna
Mapa gminy
Galeria zdjęć
Film promocyjny
Ciekawe strony
Pogoda w Czyżach

Ogłoszenia mieszkańców

Petycja

Rewiry łowieckie

Projekty UE

Jednostki gminy

Urząd Gminy
Szkoła PODSTAWOWA

Ośrodek Kultury
Biblioteka

GOPS

e-Administracja

BIP

Uchwały Rady Gminy Czyże
Protokoły z sesji
Zamówienia publiczne
Skrzynka Podawcza-ePUAP
Skrzynka Podawcza - CU
Dziennik Urzędowy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

Poradniki


 

 

 

 

 

 

 

 

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Biblioteka

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH

Bibliotekarz-asystent

Joanna Białowieżec

tel. (85)6813531

e-mail: biblioteka.czyze@wp.pl

 

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2013 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2012 r.

Wykaz książek zakupionych do Biblioteki Publicznej w Czyżach w 2011 r.


Godziny otwarcia

Wtorek           12 00 - 20 00

Środa               8 00 - 16 00

Czwartek        12 00 - 20 00

Piątek             12 00 - 20 00

 

PUNKT BIBLIOTECZNY W KLEJNIKACH

Poniedziałek    7 15 - 15 10

 

KAWIARENKA INTERNETOWA W CZYŻACH CZYNNA W GODZINACH OTWARCIA BIBLIOTEKI

 


W dniu 5 grudnia 2013 r. uczniowie z Zespołu Szkół w Czyżach obejrzeli wystawę "Kuraszewo na starej fotografii", która jest dorobkiem kolekcjonerskim urodzonego w Kuraszewie Pana Jerzego Plewy.
Wyjazd na wystawę zorganizowała Biblioteka Publiczna w Czyżach.

 

 

 

 


W dniu 6 września 2013 roku w Świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyło się publiczne czytanie utworów Aleksandra Fredry w ramach akcji ,,Narodowe Czytanie”, która została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz promocję polskiej kultury.

W akcji udział wzięli dzieci z klas I – VI z Zespołu Szkół w Czyżach. Podczas spotkania przeczytano wiele utworów takich jak: ,,Paweł i Gaweł '', ,,Małpa w kąpieli”, ,,Bajka o osiołku” oraz inne utwory Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija 220 lat.

Spotkanie zorganizowała Biblioteka Publiczna w Czyżach i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Czyżach.

 

 

Fotoreportaż


W dniu 16.05.2013 r odbył się konkurs recytatorski dla przedszkolaków pt. ,,O złotą różdżkę Dobrej Wróżki’’. W konkursie udział wzięło dziewięcioro dzieci z oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół w Czyżach. Uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie:

Krystyna Nikołajuk   - przewodnicząca

Katarzyna Szyryńska  – członek

Joanna Białowieżec     – członek

 

Laureatami zostali:

Maksimiuk Aleksandra- I miejsce

Bilkiewicz Borys – II miejsce

Sejnota Karolina – III miejsce

Bańkowski Damian – wyróżnienie

Szpilko Marta - wyróżnienie

 

Eliminacje gminne zorganizowała Biblioteka Publiczna w Czyżach. Do konkursu dzieci przygotowała Pani Barbara Jurczuk.

 

 

Fotoreportaż


SPOTKANIE AUTORSKIE

 

W dniu 16.04.2013 r. w ramach kompanii społecznej CZYTAM, WIĘC WIEM odbyło się spotkanie autorskie z poetką Joanną Myślińską.

Pisarka jest autorką trzech tomików wierszy:

- ,, Wierszobajki Mateuszka”

- ,,Wierszobajki Mateuszka II”

- ,, Kwiaty”

Joanna Myślińska jest laureatką między innymi stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białystok.

W spotkaniu autorskim udział wzięli uczniowie klas I-VI Zespołu Szkół w Czyżach. Podczas spotkania autorka opowiadała nam w jaki sposób powstają jej tomiki oraz skąd czerpie nowe inspiracje twórcze. Dzieci mogły obejrzeć prezentację pokazującą kolejne etapy powstawania jej twórczości. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wspólnego czytania wierszy pani Joanny, a także zadawania pytań Autorce. Na zakończenie Autorka podpisywała tomiki poetyckie własnego autorstwa oraz zakładki do książek, które dzieci samodzielnie zrobiły w czasie spotkania.

Spotkanie autorskie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną w Czyżach oraz bibliotekę szkolną działającą przy Zespole Szkół w Czyżach.

 

 

Fotoreportaż


W dniu 09.04.2013 roku odbyły się gminne eliminacje XVI Małego Konkursu Recytatorskiego pt. „Baje, Bajki, Bajeczki...” zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Czyżach. W konkursie udział wzięło 24 uczestników z Zespołu Szkół w Czyżach. Konkurs był imprezą otwartą i oceniany był w dwóch kategoriach wiekowych: kl I- III oraz kl. I-IV. Laureatów konkursu wyłoniła Komisja Konkursowa w skład, której weszli:

1.            Jerzy Jakimiuk

2.            Elżbieta Tychoniuk

3.            Krystyna Nikołajuk

 

Laureatami zostali:

 

Kategorii kl. I-III               

I miejsce                - Martyna Białowieżec

II miejsce               - Kinga Gierasimiuk

III miejsce              - Daria Zabrocka

Wyróżnienie:           - Bołtromiuk Patrycja

                            - Andrejuk Wiktoria

 

Kategorii kl. IV- VI

I miejsce                - Małgorzata Szyło

II miejsce               - Izabela Karczewska

III miejsce             - Małgorzata Woroniecka

Wyróżnienie:          - Marcin Aleksiejuk

 

         Do konkursu uczniów przygotowywali nauczyciele w osobach: Dorota Walerian, Elżbieta Michaluk, Anna Januszewska, Anna Łojewska, Eugenia Nowicka, Ludmiła Maksymiuk.

      Laureaci I, II, III miejsca w dwóch kategoriach wiekowych wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 23.04.2013 roku w Hajnowskim Domu Kultury.

 

 

Fotoreportaż


W Bibliotece Publicznej w Czyżach zamontowane rolety do drzwi wejściowych.

 


FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE – Ostatni dzień

 

W ostatnim dniu ferii zimowych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czyżach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach dzieci tworzyły prace „Walentynkowe”. Prace wykonywane były różnymi technikami, które zaproponowała Pani Mariola Podsiadlik. Na zakończenie zajęć na dzieci jak zwykle czekał słodki poczęstunek.

 

 

Fotoreportaż


FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE – 31.01.2013 r.

W czwartym dniu ferii zimowych dzieci miały zajęcia aerobiku oraz wzięły udział w grach i zabawach ruchowych przygotowanych specjalnie dla nich przez Panią Elżbietę Tychoniuk oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Czyżach.

Fotoreportaż


FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE – 30.01.2013 r.

W trzecim dniu ferii zimowych dzieci robiły biżuterię z filcu. Zajęcia tak się podobały, że każda z dziewczynek wykonała po kilka par biżuterii.

 

Fotoreportaż


FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE – 29.01.2013 r.

 

Drugi dzień ferii zimowych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czyżach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach rozpoczęły się zajęciami z aerobiku, które poprowadziła Pani Elżbieta Tychoniuk, następnie dzieci wzięły udział w grach i zabawach ruchowych przygotowanych specjalnie dla nich.

Na zakończenie wystąpiła grupa teatralna działająca przy Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce pod kierunkiem zawodowej aktorki Pani Joanny Stelmaszuk – Troc. Spektakl pod tytułem „Śpiąca królewna” przedstawiony był w języku (białoruskim) miejscowym.

Najmłodsza uczestniczka zajęć miała 2 lata.

 

 

Fotoreportaż


FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE – 28.01.2013 r.

           

28 stycznia 2013 r. w Świetlicy Wiejskiej w Czyżach dzieci pod czujnym okiem Pani Marioli Podsiadlik i jej córki Joanny tworzyły wspaniałe dzieła z papieru.

 „Ferie Zimowe” zostały zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czyżach orz Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach.

 

 

Fotoreportaż


RYS HISTORYCZNY BIBLIOTEK PUBLICZNYCH

W CZYŻACH  I  KLEJNIKACH.

Obecnie działające Biblioteki Publiczne w Czyżach i Klejnikach powstały na początku lat 50-tych. Swoją działalność prowadzi nieprzerwanie do chwili obecnej Biblioteka Publiczna w Czyżach,  Na przestrzeni wielu lat wypełniały one zadania związane z rozwijaniem i zaspokajaniem potrzeb czytelniczych społeczeństwa, upowszechnianiem wiedzy, popularyzacją książek i czytelnictwa. Najstarszym zachowanym dokumentem jest księga inwentarza biblioteki w Czyżach z 1953 roku.

      Jeszcze bogatsze tradycje w zakresie upowszechniania książek i czytelnictwa ma wieś Klejniki. Biblioteka parafialna istniała już w XIX wieku, natomiast pierwsza biblioteka publiczna powstała już na początku XX wieku. O tej wyjątkowej jak na owe czasy sprawie pisała ówczesna prasa. Autorami artykułów zamieszczonych w wydawanej w Wilnie białoruskiej „Naszej Niwie”, był podpisujący się pseudonimem „Chalimon s-pad Puszczy”, Eugeniusz Chlabowicz, syn pochodzącego z Białorusi miejscowego proboszcza prawosławnego. Pisał on w swojej korespondencji z 1909 roku:

„Pisało się w „Naszej Niwie” o klenickich chłopach, jako że posłuchawszy jednego pijanicy, nie zechcieli na zebraniu dać pieniędzy na bibliotekę. Pijak im powiedział: „Za pięć złotych to ja lepiej kupię Psałterz – będzie mój na zawsze, a książki w bibliotece nie moje”. Ale teraz pokazali nasi chłopi, że za nos to ich można wodzić do czasu, póki nie zrozumieją sami co złe, a co dobre. Otóż, chociaż na zebraniu nie przyznano pieniędzy na bibliotekę…, chłopi sami zaczęli ją utrzymywać, płacąc po kilka kopiejek za czytanie. Dobrze chociaż, że włożywszy w bibliotekę swoje własne pieniądze będą pamiętać, że jest ona ich własna, będą sami się o nią martwić, i o to jak ją utrzymać. Biblioteka tylko wtedy może się rozwijać, tylko wtedy nie przepadnie, kiedy sam naród zadba o nią . Wydaję się, że klejniccy chłopi już tę  świętą prawdę poznali”.

      Dziś mało kto już w samych Klejnikach pamięta o dawnej bibliotece- czytelni im. Panewkowa. Założył ją Jauhien Chlebcewicz. Księgozbiór wzbogacił sam Lew Tołtostoj, który oprócz własnych dzieł, przysłał w 1909 r. wiele książek z prywatnych zbiorów. Wielki pisarz korespondował też z mieszkańcami Klenik. Przy bibliotece w 1908 roku powstał pierwszy (i chyba jedyny) na tych terenach teatr ludowy. 20 września 1909 r. wystawił on komedię „Rozumnyj i dureń” ukraińskiego pisarza Karpenki-Karego (Tobiłewicza) w Bielsku. Cały dochód został przeznaczony na wiejską ludową bibliotekę-czytelnię.

      O roli biblioteki wiejskiej w społeczności klejnickiej możemy przeczytać w innej korespondencji zamieszczonej na łamach „Naszej Niwy” (nr 28-29/1909 r.). A oto, co pisze jej autorka, która podpisała się jako „Kobieta Natalka”:

„Ile korzyści naszym chłopom dają biblioteki, księgarnie, dobry przykład możemy widzieć i poznać i z naszej wsi (Klejniki). Jeszcze niedawno założono tu taką księgarnie, a lud już polepszał, pospokojniał. (…). Chłopi zaczęli poznawać i szanować swoją godność człowieka i rozumieć, iż i oni tacy sami jak wszyscy – ludzie. Nie drżą już tak przed naczelstwem, jak dawniej, bo czytają książki, poznali dobrze, co można a co nie można. Korzystają z tych książek nie tylko mężczyźni, ale i kobiety gryzą je jak rzepę; nawet kłótni teraz pomiędzy nimi mniej niż dawniej słychać; a jeśli chodzi o dzieci – to tych nawet i nie odpędzić od czytania. Można z pewnością spodziewać się, że gdy tak dalej pójdzie, to nasi chłopi zrobią się kulturalnymi, rozumnymi ludźmi”.

      Czas jednak okazał się bardzo okrutny. W czasie I wojny światowej i „bieżeństwa” biblioteka przestała istnieć a książki zginęły. Dopiero kiedy w 1973 roku w Klejnikach spłonęła zabytkowa cerkiew, po pożarze okazało się, że w piwnicy pod zakrystią schowana była cała biblioteka. Ukrył ją tam syn proboszcza Chlabcewicza. Proboszcz wyjechał w głąb Rosji, do Klejnik już nigdy nie wrócił jego syn. Nikt nie wiedział, że kryją się tam bezcenne zbiory: książki, akta ziemskie, nadania, akta królewskie, dokumentacja parafialna.

      W okresie po II wojnie światowej w utworzonych bibliotekach publicznych w Czyżach i Klejnikach początkowy księgozbiór stanowiły książki przesłane centralnie. I tak, w 1953 roku księgozbiór biblioteki w Czyżach liczył 171 egzemplarzy, ale już w 1971 roku – 5860 egzemplarzy. W przeciągu wielu lat księgozbiór był systematycznie pomnażany i uzupełniany osiągając rekordową wielkość 17.647 woluminów w obu bibliotekach w 1989 roku. Były to książki wieloegzemplarzowe.

      Biblioteki nie miały też stałych pomieszczeń. Biblioteka w Czyżach najpierw miała swoją siedzibę w świetlicy gminnej, potem w remizo-świetlicy, następnie w dwóch budynkach prywatnych a od 1997 roku mieściła się w budynku komunalnym po Urzędzie Gminy w Czyżach, zajmując powierzchnię 100 m2, a obecnie mieści się w Gminnym Centrum Administracyjnym. Również biblioteka w Klejnikach zmieniała wielokrotnie swoją siedzibę, mieściła się w budynkach prywatnych, w lokalu po byłej szkole, remizo-świetlicy, zajmując powierzchnię około 50 m2, by ostatecznie przenieść się do lokalu po byłej szkole podstawowej. W obu bibliotekach, zwłaszcza w początkowym okresie ich funkcjonowania, zmieniała się też kadra.

      Biblioteki przechodziły też różne zmiany organizacyjne. W wyniku kolejnej reorganizacji administracji państwowej od stycznia 1973 roku uległa zmianie również sieć i podległość bibliotek. Wówczas to na bazie Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Czyżach utworzono Gminną Bibliotekę Publiczną, a w Klejnikach – Filię GBP. Były to zmiany przystosowujące sieć bibliotek do zmian administracyjnych, gdzie biblioteki gromadzkie znajdujące się w siedzibach gmin awansowały do rangi bibliotek gminnych, a na bazie powstałych wówczas utworzono filie. Kolejne zmiany w funkcjonowaniu bibliotek wprowadził w 1973 r. dwustopniowy podział administracyjny kraju i likwidacja powiatów. Wcześniej, 31 grudnia 1974 roku, został powołany Gminy Ośrodek Kultury w Czyżach, który miał być koordynatorem działalności kulturalnej w gminie.

      Z dniem 1 lipca 1978 roku, zgodnie z rządzeniem Wojewody z dnia 26 czerwca 1978 r., wprowadzone zostają jednolite rejony działania wyznaczonym ośrodkom kultury i bibliotekom publicznym. Nasze biblioteki należały najpierw do strefy oddziaływania Rejonowej Biblioteki Publicznej w Bielsku Podlaskim, a następnie RBP w Hajnówce w zakresie instruktażu, szkolenia i informacji. W tym okresie dużą rolę odgrywały też punkty biblioteczne. W 1989 r. na terenie gminy Czyże funkcjonowało 9 takich punktów. Mieściły się one głównie w klubach, ale często też i w budynkach prywatnych. Opiekowali się nimi punktowi za symboliczną odpłatnością. Taki stan trwał do 1991 r. do chwili likwidacji wszystkich punktów.

      Kolejne zmiany w funkcjonowaniu bibliotek na terenie naszej gminy nastąpiły w warunkach wdrażania obecnych reform samorządowych. Okazało się już, że jest to najtrudniejszy etap w dotychczasowym, wieloletnim funkcjonowaniu naszych bibliotek oraz pozostałych placówek kultury. Najpierw zostały zlikwidowane punkty, później sukcesywnie zaczęły maleć nakłady na kulturę, ograniczając w znacznym stopniu właściwą realizację ich zadań statutowych. Władze samorządowe szukając oszczędności próbowały połączyć działalność bibliotek publicznych ze szkolnymi, Wówczas jeszcze rozsądek wziął górę na żywiołowością podejmowanych decyzji. Przemówił argument, że charakter funkcjonowania bibliotek publicznych różni się od funkcjonowania bibliotek szkolnych, że w przypadku połączenia i przeniesienia bibliotek do szkoły skrzywdzi się czytelnika dorosłego, że zostanie utrudnione korzystanie z bibliotek z powodu nieodpowiednich godzin pracy, w godzinach pracy szkoły, lub jej zamknięcie w okresie wakacji i ferii.

      Łączenie bibliotek i domów kultury niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń w prawidłowym funkcjonowaniu i prawidłowej pracy bibliotek. Nie od dziś bowiem wiadomo, że inna jest rola i charakter działania bibliotek, a inny ośrodków kultury. Mimo to, Rada Gminy w Czyżach w dniu 27 maja 1997 r., wzorując się na innych gminach, podjęła uchwałę o wcieleniu Gminnej Biblioteki Publicznej w Czyżach i Filii GBP w Klejnikach w strukturę Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach. Opracowano też nowy statut i regulamin organizacyjny. Działania te w swoim założeniu miały służyć urealnieniu i ujednoliceniu działalności placówek kultury w gminie, przystosowania placówek do funkcjonowania w warunkach samorządu lokalnego i trudnych reguł gospodarki rynkowej. Połączenie placówek miało też służyć bardziej efektywnemu wykorzystywaniu skromnej obsady kadrowej placówek kultury.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZYŻACH 2012

 

 

© Copyright by Urząd Gminy Czyże