W dniu 27 września 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Czyżach odbył się  „Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego” z udziałem 7 z pośród 10 zaproszonych par. Jubileusz rozpoczął Marsz Mendelsona następnie Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Czyżach Pani Walentyna Plewa odczytała życzenia zaproszonym Jubilatom, Wójt Gminy Czyże Jerzy Wasiluk. Jubilatom na osłodę zaśpiewała Grupa Wokalna ze Szkoły Podstawowej w Czyżach. Uroczystość zakończyła się małym poczęstunkiem.

Wszystkim jubilatom GRATULUJEMY!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W dniu 25 września 2019 r. w Bielsku Podlaskim odbyło się Zgromadzenie Zwyczajne członków Związku Gmin Regionu Puszcza Białowieska.

 

 

 

 


W dniu 12.09.2019 roku o godzinie 9.00 odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska w Hajnówce.
Z następującym porządkiem obrad:
1. Wdrażanie projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, na które Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie.
2. Procedura kontraktowania w ramach drugiego naboru Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020, na które Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie.
3. Sprawy różne.

 

 

 

 


8 września 2019 r. odbył się 14.  Festyn Archeologiczny w Zbuczu. Na festynie można było zobaczyć różnych wystawców między innymi malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, sera, wyrobów tradycyjnych i wielu innych ciekawych twórców. Kolejny raz z bardzo ciekawą propozycją przyjechało Stowarzyszenie Starożytników w Warszawie, które już od wielu lat współpracuje z Gminą Czyże w organizacji festynu. W tym roku przed publicznością zaprezentowali się w formie warsztatów i pokazów rzemiosł średniowiecznych osoby wykonujące biżuterię średniowieczną, ozdabianie i pisanie ksiąg średniowiecznych, czerpanie papieru, dawne tkactwo, złotnictwo, hafciarstwo. Był też warsztat garncarski, dawna kuchnia, heraldyka  i zielarstwo. Uczestników festynu interesował też zaprezentowany przez Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce dawny wytop żelaza, dymarka oraz warsztat kowalski. Największą atrakcją festynu jak zawsze były walki wojów oraz pokazy 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku. Wyróżniającą się niezmienną częścią imprezy są Mistrzostwa w rzucie chomątem. Po raz kolejny odbył się konkurs rzutu podkową oraz konkurs łuczniczy dla amatorów. Tradycyjnie nie zabrakło też występów zespołów artystycznych z Podlasia. Wystąpiły takie zespoły, jak: Grupa Wokalna z Morza, „Klekociaki” z Bociek, „Żawaranki” z Mochnatego, „Wasiloczki” i „Kuranty” z Bielska Podlaskiego, Cegiełki” z Lewkowa, „Lotos” z Dubin, „Viesna” i „Lailand” z Białegostoku, „Ruczajok” z Białowieży, „Czyżowianie” z Czyż, „Metro” z Hajnówki oraz soliści.

Festyn odwiedzili też poseł Robert Tyszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło,  radni sejmiku wojewódzkiego Mikołaj Janowski i Igor Łukaszuk oraz burmistrzowie miast,  wójtowie i przewodniczący rad z sąsiednich gmin.

14. Festyn Archeologiczny był organizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego w ramach 27.  Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”. Patronat medialny nad festynem objęło Radio JARD.

 

 

Fotoreportaż


 

W dniu 6 września 2019 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się X sesja Rady Gminy Czyże.

1.     Otwarcie obrad.

2.     Sprawdzenie quorum obrad.

3.     Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4.     Podjęcie uchwał w sprawach:

a)    zmieniająca uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego,

b)    określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Czyże oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

5.     Przygotowanie Szkoły Podstawowej w Czyżach do nowego roku szkolnego.

6.     Sprawozdanie Wójta z pracy w okresie między sesjami.

7.     Sprawozdanie kierowników jednostek organizacyjnych z działalności w okresie między sesjami.

8.     Zapytania i wolne wnioski.

9.     Zamknięcie obrad.


29 sierpnia br. Zespół „Czyżowianie” uczestniczył w nagraniach teledysku z własnym repertuarem muzycznym w związku z uczestnictwem w projekcie ETNO Polska pilotowanym przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Nagrania muzyczne realizowała Firma Amicus Media Sp. z o.o. z Warszawy.