W dniu 19 września 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyło się potkanie mieszkańców gminy Czyże z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Na spotkaniu omawiana była kwestia dopłat na wymianę pieców oraz termomodernizację budynków w ramach programu „Czyste powietrze”.

Szczegóły naboru można znaleźć pod adresem: http://wfosigw.bialystok.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze-ogloszenie-o-naborze-wnioskow,a611


W związku z przygotowaniami do wydania albumu poświęconego mieszkańcom sołectwa Osówka w dniu 15 września 2018 r. odbyło się w klubie wiejskim w Osówce spotkanie z autorem tego albumu.

 

 

 


16 września 2018 r. odbył się 13.  Festyn Archeologiczny w Zbuczu. Na festynie można było zobaczyć różnych wystawców między innymi malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, wyrobów tradycyjnych i wielu innych ciekawych twórców. Z  bardzo ciekawą propozycją przyjechało Stowarzyszenie Starożytników w Warszawie, które już od wielu lat współpracuje z Gminą Czyże w organizacji festynu. W tym roku przed publicznością zaprezentowali się w formie warsztatów i pokazów rzemiosł średniowiecznych osoby wykonujące biżuterię średniowieczną, ozdabianie i pisanie ksiąg średniowiecznych, czerpanie papieru, dawne tkactwo, złotnictwo, hafciarstwo. Był też warsztat garncarski, dawna kuchnia, heraldyka  i zielarstwo. Uczestników festynu interesował też zaprezentowany przez Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce dawny wytop żelaza, dymarka oraz warsztat kowalski. Największą atrakcją festynu jak zawsze były walki wojów oraz pokazy 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku. Niezmienną częścią imprezy są Mistrzostwa w rzucie chomątem. Po raz kolejny odbył się konkurs rzutu podkową oraz konkurs łuczniczy. Całość bloku archeologicznego ubarwiał swoimi występami zespół muzyki dawnej „Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego. Nie zabrakło też występów zespołów artystycznych z Podlasia. Wystąpił zespół „Haj” z Białegostoku, „Słowiańska Nuta” i „Fenix” z Michałowa, „Orlanie” i „Werwoczki” z Orli, „Ruczajok” z Białowieży, „Żawaranki” z Mochnatego, „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, „Cegiełki” z Lewkowa, Grupy Wokalne z Dubicz Cerkiewnych i Morza, „Czyżowianie” i „Wierasy” z Gminy Czyże oraz Studio Piosenki z Hajnowskiego Domu Kultury.

Festyn odwiedził też Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, jako współorganizator tego przedsięwzięcia.

Tegoroczny 13. Festyn Archeologiczny odbywał się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach 26.  Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Patronat medialny nad festynem objęło Radio JARD.

 

10 Pułk Ułanów Litewskich z Białegostoku

 

Walki wojów

 

Wystawcy i starożytnicy

Zespoły i konkursy


W dniach 4-7 września 2018 r. trwał remont przejazdu kolejowego w miejscowości Morze.

 

 

 

 

 


31 sierpnia br. na terenie gminy Czyże gościliśmy uczestników tegorocznej Szkoły  Letniej  PKN ICOMOS. Goście zwiedzili między innymi Zakład Tartaczny w Podrzeczanach oraz Gminny Ośrodek Kultury i miejscowość Czyże.

Polski Komitet Narodowy zainaugurował w 2015 roku cykliczne spotkania specjalistów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego pod nazwą Szkoła Letnia PKN ICOMOS. Celem spotkań jest przedstawienie najbardziej aktualnej problematyki ochrony dziedzictwa, wymiana doświadczeń i poznanie najważniejszych działań konserwatorskich prezentowanych w różnych miejscach Polski, w których dzieją się rzeczy ważne dla ochrony i konserwacji zabytków.  

Tegoroczna – odbyła się w Ciechanowcu w dniach 29.08.- 1.09.2018 r. Wiodącym tematem Szkoły była: ARCHITEKTURA DREWNIANA – OCHRONA, KONSERWACJA, MODERNIZACJA

Współorganizatorem Szkoły jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.

Szkoła Letnia jest adresowana przede wszystkim do młodych specjalistów różnych profesji zajmujących się ochroną dziedzictwa, dla których będzie to okazja do nabycia nowej wiedzy i doświadczeń. Kandydaci muszą mieć podstawową wiedzę i pewne doświadczenie zawodowe. Szkoła adresowana jest nie tylko do członków PKN ICOMOS, ale do wszystkich osób aktywnie działających w obszarze ochrony i konserwacji zabytków, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Sprzyjać temu ma możliwość aktywnego udziału wszystkich uczestników w zajęciach seminaryjnych, objeździe terenowym pogranicza południowo-wschodniego Podlasia i w panelach dyskusyjnych. Przewidywane są też zajęcia praktyczne (warsztaty konserwatorskie).

 

 

 

 

 

 


1 września 2018 r. Gmina Czyże wzięła udział w Białoruskim Festynie Ludowym " Orlańskie Spotkania " w Orli. Namiot promocyjny Gminy Czyże cieszył się ogromnym zainteresowaniem osób przybyłych na festyn. Potrawy serwowane w naszym namiocie promocyjnym bardzo smakowały przybyłym uczestnikom. Na scenie z Gminy Czyże zaprezentował się zespół „Czyżowianie” z Czyż oraz Grupa Wokalna z Morza.