25 listopada 2018 roku w Świetlicy Wiejskiej w Kuraszewie już po raz drugi odbył się „Koncert Zapustowy”.  Koncert był częścią szerokiego projektu pn. „Koncerty zespołów ukraińskich na Podlasiu” realizowanego przez Związek Ukraińców Podlasia przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie i Marszałka Województwa Podlaskiego. Do realizacji tegorocznego koncertu czynnie włączyła się Rada Sołecka wsi Kuraszewo. W ciekawym i stojącym na wysokim poziomie artystycznym programie koncertu zaprezentował się zespół żeński  „Mrija” z miejscowości Vetspils  na Łotwie oraz kwartet męski „Sicz” z rejonu lwowskiego na Ukrainie.

 

 

 

 

 


W dniu 26 listopada 2018 r. odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska” z następującym porządkiem obrad:

 

  1. Otwarcie zebrania.

  2. Wybór Przewodniczącego Zebrania i Sekretarza.

  3. Przedstawienie i przyjęcie porządku zebrania

  4. Przedstawienie i zatwierdzenie zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska”.

  5. Sprawy różne, wolne wnioski.

  6. Zakończenie zebrania

 


22 listopada 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się I Sesja VIII kadencji Rady Gminy Czyże. Na wstępie Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Czyżach Pani Nina Adamiuk wręczyła Wójtowi Gminy oraz nowym radnym zaświadczenia o wyborze na radnego i Wójta.

 

Otwarcie I Sesji VIII kadencji Rady Gminy Czyże dokonała najstarsza wiekiem Radna Pani Anna Romaniuk. Po zatwierdzeniu prawomocności obrad nastąpiło złożenie ślubowania przez radnych.

 

Następnie radni w głosowaniu tajnym dokonali wyboru Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Czyże VIII kadencji. Przewodniczącym Rady Gminy Czyże została wybrana Pani Krystyna Gawryluk, natomiast Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Czyże została wybrana Pani Jolanta Jakoniuk.

 

Porządek obrad:

1.    Otwarcie obrad.

2.    Wręczenie radnym zaświadczeń.

3.    Złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych.

4.    Złożenie ślubowania przez nowo wybranego Wójta.

5.    Przyjęcie porządku obrad.

6.    Wybór Przewodniczącego Rady Gminy Czyże.

7.    Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Czyże.

8.    Ustalenie wynagrodzenia Wójta.

9.    Wybór komisji stałych.

10. Ustalenie zasad wypłacania diet radnym Rady Gminy Czyże.

11. Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych.

12. Zamknięcie obrad.

 

 

 

 

 

 

 

 


Dnia 4 listopada 2018 r. mała wspólnota parafialna w Kuraszewie uroczyście obchodziła pamięć Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Powstanie i kult Kazańskiej Ikony Matki Bożej sięga XVI wieku. W 1579 roku, po wielkim pożarze w Kazaniu dziewięcioletniej dziewczynce, Matronie Onuczinej, we śnie ukazała się Matka Boska i wskazała miejsce, gdzie znajduje się jej ikona. Zgodnie z tymi wskazówkami ikonę znaleziono na popielisku, przykrytą metrową warstwą popiołu i gruzu.

Uroczystości parafialne zaszczycił swoją obecnością Biskup Hajnowski Paweł. Świąteczne uroczystości zakończyła uroczysta procesja wokół świątyni.
 

 

 

 

 

( Fot. Anatol K. )


W dniu 14 listopada 2018 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się XXXVII sesja Rady Gminy Czyże.

 

Porządek obrad:

1.    Otwarcie obrad.

2.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

3.    Interpelacje radnych.

4.    Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2018 rok.

5.    Rozpatrzenie sprawy podatku rolnego.

6.    Opinia Rady Gminy Czyże w sprawie sprzedaży budynku szkoły w Klejnikach.

7.    Odpowiedzi na interpelacje.

8.    Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych.

9.    Zamknięcie obrad.

 

 

 

 


Zakończono zadanie pt. ”Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Czyże” polegające na demontażu, odbiorze i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest. Zadanie było realizowane od września do końca października bieżącego roku i obejmowało likwidację około 112 Mg w tym:

 

 

- demontaż, utylizacja i transport – 12 MG,

- transport i utylizacja – 100 Mg.

 

Całkowity koszt zadania to 37 597,28 zł. Dofinansowanie w wysokości 8 900 zł pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach programu udzielania dotacji na zadania z zakresu usuwania azbestu w 2018/2019 r.