W dniu 30 maja 2016 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się XIII sesja Rady Gminy Czyże.
Porządek obrad:
a) zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2015 rok, b) udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Czyże, c) zmian w budżecie gminy na 2016 rok, d) przejęcia od Powiatu Hajnowskiego zadania publicznego zarządzania drogą powiatową.
W Zbuczu w dniu 29 maja 2016 r. odbyły się uroczystości związane z wyświęceniem cerkwi upamiętniającej Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Zbucz jest jedną z dziewięciu wsi należących do parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Bogarodzicy w Czyżach. Uroczystość wyświęcenia celebrował Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Metropolita ks. prof. SAWA.
22 maja br. w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach odbyły się „Majovyja sustreczy” w formie pikniku rodzinnego, zorganizowany przez „Szczyty - Związek na rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej” i Gminny Ośrodek Kultury w Orli. "Majovyja Sustreczy u Szczytach" to okazja do integracji młodego i starszego pokolenia Białorusinów przy wspólnym śpiewaniu i muzykowaniu. To miejsce na występy przedszkolaków, grup młodzieżowych, jak również doświadczonych zespołów folklorystycznych. W programie imprezy znalazły się takie atrakcje, jak: - koncerty zespołów: Wierasy z Gminy Czyże, Lanok, Orlanie, Bałamutki, Wasiloczki, Werwoczki, Żełżyki, Fermata, 3 Palce, Art.Pronar, - konkurs na tradycyjną białoruską potrawę, - warsztaty rękodzieła dla dzieci i rodziców. Swoje stoiska promocyjne zorganizowała również Gmina Czyże – Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach oraz zespół „Wierasy”. Ponadto Zespół Śpiewaczy „Wierasy” zdobył II nagrodę, ufundowaną przez Wójta Gminy Czyże, w konkursie na tradycyjną białoruską potrawę.
Dobiega końca wykonanie zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Czyże”. W sumie zostanie odebranych i zutylizowanych 71,9 ton płyt azbestowych. Środki finansowe na ten cel w kwocie 24 460 zł pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. "TAM PO MAJOWUJ ROSI" w Kuraszewie
W sobotę w Kuraszewie 7 maja br. odbył się korowód wołoczebny, któremu towarzyszyły obchody żyta, śpiewanie ohulek oraz na zakończenie tańce przy akompaniamencie kapeli tradycyjnej w miejscowej świetlicy. A wszystko to w ramach Podlasko-Poleskich Spotkań w Tradycji "TAM PO MAJOWUJ ROSI", organizowanych już po raz 13 przez Stowarzyszenie Małej Ojczyzny w Studziwodach. Wśród wykonawców znaleźli się:
ILIŃSKA PIATNICA (Ryga, Łotwa), ŻURAUKA I ŻAURUCZKI ZE SPOROWA (Polesie, Białoruś), ŻEMERWA (Podlasie) WIERASY (Gmina Czyże )
Idea festiwalu Podlasko-Poleskiego zrodziła się przede wszystkim z zachwytu nad tradycyjnym folklorem wiosennym. W czasie wyjazdów ekspedycyjnych na Podlasiu rejestrowano pieśni wiosenne podlaskich Białorusinów. Jedna z nich – „Tam po majowuj rosi” dała nazwę Spotkaniom z Folklorem Wiosennym, które z czasem przerodziły się w Festiwal Podlasko-Poleski „Tam po majowuj rosi”. Festiwal ukierunkował się w stronę odkrywania kultury tradycyjnej Podlaszuków i Poleszuków.
|