W dniu 30 maja 2016 r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się XIII sesja Rady Gminy Czyże.

 

Porządek obrad:

 

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  3. Interpelacje radnych.

  4. Podjęcie uchwał w sprawach:

a)    zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2015 rok,

b)    udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Czyże,

c)    zmian w budżecie gminy na 2016 rok,

d)    przejęcia od Powiatu Hajnowskiego zadania publicznego zarządzania drogą powiatową.

  1. Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Czyże za 2015 rok.

  2. Informacja Wójta Gminy o działalności między sesjami.

  3. Sprawozdanie z działalności między sesjami Kierowników jednostek organizacyjnych.

  4. Sprawozdanie z działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Czyże.

  5. Odpowiedzi na interpelacje.

  6. Zgłaszanie zapytań i wniosków przez radnych.

  7. Zamknięcie obrad.


      W Zbuczu w dniu 29 maja 2016 r. odbyły się uroczystości związane z wyświęceniem cerkwi upamiętniającej Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. Zbucz jest jedną z dziewięciu wsi należących do parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Bogarodzicy w Czyżach.

Uroczystość wyświęcenia celebrował Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Metropolita ks. prof. SAWA.

Fotoreportaż


22 maja br. w Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej w Szczytach odbyły się „Majovyja sustreczy” w formie pikniku rodzinnego, zorganizowany przez „Szczyty - Związek na rzecz Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej” i Gminny Ośrodek Kultury w Orli.

 "Majovyja Sustreczy u Szczytach" to okazja do integracji młodego i starszego pokolenia Białorusinów przy wspólnym śpiewaniu i muzykowaniu. To miejsce na występy przedszkolaków, grup młodzieżowych, jak również doświadczonych zespołów folklorystycznych. W programie imprezy znalazły się takie atrakcje, jak:

- koncerty zespołów: Wierasy z Gminy Czyże, Lanok, Orlanie, Bałamutki, Wasiloczki, Werwoczki, Żełżyki, Fermata, 3 Palce, Art.Pronar,

- konkurs na tradycyjną białoruską potrawę,

- warsztaty rękodzieła dla dzieci i rodziców.

Swoje stoiska promocyjne zorganizowała również Gmina Czyże – Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach oraz zespół „Wierasy”. Ponadto Zespół Śpiewaczy „Wierasy” zdobył II nagrodę, ufundowaną przez Wójta Gminy Czyże, w konkursie na tradycyjną białoruską potrawę.

Fotoreportaż


Dobiega końca wykonanie zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Czyże”. W sumie zostanie odebranych i zutylizowanych 71,9 ton płyt azbestowych. Środki finansowe na ten cel w kwocie 24 460 zł pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony i Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.


"TAM PO MAJOWUJ ROSI"

w Kuraszewie

 

     W sobotę w Kuraszewie 7 maja br. odbył się korowód wołoczebny, któremu towarzyszyły obchody żyta, śpiewanie ohulek oraz na zakończenie tańce przy akompaniamencie kapeli tradycyjnej w miejscowej świetlicy.

     A wszystko to w ramach Podlasko-Poleskich Spotkań w Tradycji "TAM PO MAJOWUJ ROSI", organizowanych już po raz 13 przez Stowarzyszenie Małej Ojczyzny w Studziwodach. Wśród wykonawców znaleźli się:

 

ILIŃSKA PIATNICA (Ryga, Łotwa),

ŻURAUKA I ŻAURUCZKI ZE SPOROWA (Polesie, Białoruś),

ŻEMERWA (Podlasie)

WIERASY (Gmina Czyże )

 

      Idea festiwalu Podlasko-Poleskiego zrodziła się przede wszystkim z zachwytu nad tradycyjnym folklorem wiosennym. W czasie wyjazdów ekspedycyjnych na Podlasiu rejestrowano pieśni wiosenne podlaskich Białorusinów. Jedna z nich – „Tam po majowuj rosi” dała nazwę Spotkaniom z Folklorem Wiosennym, które z czasem przerodziły się w Festiwal Podlasko-Poleski „Tam po majowuj rosi”. Festiwal ukierunkował się w stronę odkrywania kultury tradycyjnej Podlaszuków i Poleszuków.

 

 

Fotoreportaż