W miejscowości Rakowicze postawiono nowy przystanek autobusowy.

 


Na wzgórzu „Srebrna Górka” w pobliżu Czyż na podstawie zezwolenia Wojewody Podlaskiego prowadzone są prace ekshumacyjne żołnierzy radzieckich z 31. Dywizji Pancernej 13. Korpusu Zmechanizowanego. Prace na terenach należących do Gminy w Czyżach prowadzi Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Miłośników Militariów „Grupa Wschód”.

         Do formowania 13. Korpusu Zmechanizowanego Rosjanie przystąpili w marcu 1941 roku w rejonie Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Łap i Bociek. Formowanie oddziałów wchodzących w skład 31 Dywizji Pancernej prowadzono w rejonie Bociek, Andryjanek, Dubna i Dołubowa. Tam też w czerwcu 1941 roku dywizja stoczyła pierwsze walki z Niemcami. Po otrzymaniu rozkazu odwrotu dywizja wycofywała się w kierunku Puszczy Białowieskiej. Jeden z jej oddziałów liczący około 800 żołnierzy, dowodzony przez podpułkownika Dunajewa wycofywał się przez Orlę w kierunku szosy prowadzącej do Hajnówki. 25 czerwca dowódca oddziału po otrzymaniu informacji, że szosa do tego miasteczka została już zajęta przez oddziały niemieckie, postanowił skręcić na północ w kierunku Narwi. Jednak na podejściach do wsi Czyże, na otwartej przestrzeni na wzgórzu zwanym Srebrną Górką radziecka kolumna zastała zaskoczona przez oddział niemiecki ze 137. Dywizji Piechoty. Rosjanie zostali ostrzelani ogniem karabinów maszynowych. Wkrótce Niemcy otrzymali wsparcie w postaci II. batalionu piechoty z 448. pp oraz kilku dział z III. i IV. dywizjonu 137. pułku artylerii. Z zachodu z pomocą przybyła piechota z 447. pp i I. dywizjon 137. pułku artylerii. Z Północy zaatakował I. batalion 448. pp. Rosjanie zostali ostrzelani z trzech stron. Biorący udział w tej bitwie kapitan Meyer, w następujący sposób opisuje udział artylerii w walce: „Kanonierzy, którzy poprzez swoje działa rzadko widzieli swoje sukcesy, byli pod takim wrażeniem, że z trudem przerwałem ogień. Całość oferowała artylerii rzadki widok: baterie na otwartych pozycjach strzeleckich, jaszcze dziesięć kroków z tyłu. Dowódca baterii wydając rozkazy patrzył na wszystkich z góry, było ja w 1870.

         Inny niemiecki oddział, który walczył po prawej stronie, nie mógł ustalić kto strzela w kierunku ich skrzydła i ich bateria ostrzelała nas. Wystrzeliliśmy w ich kierunku białe rakiety sygnalizacyjne, zrozumieli swój błąd i przerwali ogień.” [1]      

 

Ostrzał artyleryjski sparaliżował, a następnie zniszczył Rosjan. Przed zapadnięciem zmroku oddział przestał istnieć. W tej bitwie zginęło 500 Rosjan a 150 dalszych zostało wziętych do niewoli. Niemcy zniszczyli 18 czołgów, 13 armat, kilka samochodów i jeden samochód pancerny. Ponadto zdobyli baterię artylerii.

         Zabici leżeli tu przez dwa - trzy dni. Potem Niemcy nakazali mieszkańcom okolicznych wsi pogrzebać ich w okopach i lejach po pociskach.

         W maju 1950 roku były prowadzone na tym terenie prace ekshumacyjne. Polacy wydobyli wówczas z ziemi 227 ciał radzieckich żołnierzy. Zostały one pogrzebane na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. 3 Maja w Hajnówce.

         Celem ekshumacji jest odnalezienie szczątków poległych żołnierzy oraz przedmiotów, które pozwolą na ustalenie ich tożsamości, a tym samym przekazanie rodzinom informacji
o miejscu śmierci ich najbliższych. Wraz z szczątkami żołnierzy radzieckich odnaleziono nieśmiertelniki, tzw. medaliony oraz pieczątkę z numerem jednostki 1738. Jest to numer
31. pułku artylerii haubic 31. Dywizji Pancernej.

         Po zakończeniu prac ekshumacyjnych wydobyte szczątki radzieckich żołnierzy będą pochowane na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Hajnówce. 


[1] Meyer – Detring Wilhelm, Die 137. Infanteriedivision im Mittelabschnitt der Ostfront, Munchen 1962.

 

 

Rozpoczęcie prac

 

 

Teren prowadzonych prac

 

 

Destrukty masek przeciwgazowych

 

 

Jeden z odnalezionych nieśmiertelników

 

 

Fragment łyżki z nazwiskiem Smrnow


W dniu 12 czerwca 2014 r. w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Hajnowskim”. W ramach tego projektu zakupiono 180 komputerów, które trafiły do rodzin z terenu powiatu hajnowskiego zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Do projektu mogli przystąpić uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, którzy upoważnieni są do wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej i systemu wsparcia stypendialnego, a także osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

 

 

Fotoreportaż


2 czerwca 2014 r. w Świetlicy Wiejskiej w Czyżach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce a tematem spotkania był zrównoważony rozwój rejonu Puszczy Białowieskiej. Spotkanie prowadził eksperta ds. zrównoważonego rozwoju i socjolog Pan Łukasz Wołyniec. W spotkaniu udział wzięli również Starostwa Powiatu Hajnowskiego oraz Wójt Gminy Czyże.

Spotkanie organizowane zostało w ramach projektu „Platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju rejonu Puszczy Białowieskiej” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce.

 

Na zakończenie wystąpił kabaret Weźrzesz.

 

 

Fotoreportaż