Z końcem sierpnia 2021 r. dobiegła końca inwestycja polegająca na budowie wiaty i utwardzeniu placu, który będzie wykorzystywany w ramach PSZOK.

 

 

 


Małżonkowie od pół wieku

 

W Świetlicy Wiejskiej w Czyżach odbyła się piękna uroczystość złotych godów ośmiu małżeństw z Gminy Czyże. Wspaniałą uroczystość zorganizował Urząd Gminy w Czyżach. W obecności rodzin Jubilatów, w imieniu Prezydenta RP okolicznościowe medale świętującym parom wręczyli Wójt Jerzy Wasiluk oraz Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Walentyna Plewa. Szanowni Jubilaci otrzymali również drobne upominki, kwiaty oraz ogrom gratulacji.

Dostojnym Jubilatom życzymy wszystkiego najlepszego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6 września 2021 r. w Hajnówce odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

 

 

 

 


W dniach 7-9 września 2021 r. Związek Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej odbył wizytę studyjną w Elblągu poświęconą gospodarce odpadami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W dniu 8 września 2021 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się XXVI sesja Rady Gminy Czyże.

Porządek obrad:

1.    Otwarcie obrad.

2.    Sprawdzenie quorum obrad.

3.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4.    Podjęcie uchwały w sprawach:

a)    zmian w budżecie gminy na 2021 rok,

b)    przyjęcia projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Czyże,

c)    określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Czyże oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

5.    Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy oraz planu finansowego instytucji kultury za I półrocze 2021 roku.

6.    Przygotowanie Szkoły Podstawowej w Czyżach do nowego roku szkolnego.

7.    Informacja o wynikach analizy oświadczeń majątkowych za 2020 rok.

8.    Zapytania i wolne wnioski.

9.    Zamknięcie obrad.

9.

W obradach uczestniczył Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Mikołaj Janowski. W trakcie sesji Przewodnicząca Rady Gminy Czyże Pani Krystyna Gawryluk wraz z Radnymi z Kuraszewa złożyła serdeczne podziękowania Panu Dyrektorowi za remont drogi powiatowej Kuraszewo – Kamień.

 

 

 

 

 


5 września 2021 r. odbył się 15  Festyn Archeologiczny w Zbuczu. Na festynie można było zobaczyć różnych wystawców między innymi malarzy, rzeźbiarzy, producentów miodu, sera, wyrobów tradycyjnych i wielu innych ciekawych twórców.

Kolejny raz gościliśmy u siebie Stowarzyszenie Starożytników w Warszawie, które od wielu lat współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Czyżach i Gminą Czyże w organizacji festynu. W tym roku przed publicznością zaprezentowali się w formie warsztatów i pokazów rzemiosł średniowiecznych osoby wykonujące biżuterię średniowieczną, ozdabianie i pisanie ksiąg średniowiecznych, czerpanie papieru, dawne tkactwo, złotnictwo, hafciarstwo. Największą atrakcją festynu jak zawsze były walki wojów. Wyróżniającą się niezmienną częścią imprezy są Mistrzostwa w rzucie chomątem.

Tradycyjnie nie zabrakło też występów zespołów artystycznych z Podlasia. Wystąpiły takie zespoły, jak: Grupa Wokalna z Morza, „Lailand” i „Dobryje Grajki” z Białegostoku, „Ruczajok” z Białowieży, „Czyżowianie” z Czyż, „Metro” z Hajnówki, Studio piosenki HDK i zespół taneczny „Przepiórka” z HDK, „Harmoń” z Łosinki, „Werwoczki” z Orli, „Chutar” z Gródka, „Leila” z Narewki oraz „Dwa Kolory” z Legionowa.

Festyn odwiedzili Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło,  radni sejmiku wojewódzkiego Mikołaj Janowski i Igor Łukaszuk oraz burmistrzowie miast,  wójtowie i przewodniczący rad z sąsiednich gmin.

15 Festyn Archeologiczny był organizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podlaskiego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Patronat medialny nad festynem objęło Radio JARD.

 

 

Fotoreportaż


4 września 2021 r. w świetlicy wiejskiej w Czyżach odbył się wykład profesora Józefa Maroszka wieloletniego pracownika Instytutu Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Tematem wykładu były dawne zwyczaje kulinarne na Podlasiu. Wykład zorganizowany został w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.

 

 

 

 


W dniu 28 sierpnia 2021 r. z inicjatywy grupy mieszkańców wsi Kojły oraz przy okazji święta parafialnego „Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny” - ”NA SPLENIE” zorganizowana została potańcówka odpustowa.