W dniu 21 grudnia 2021 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Czyże odbyła się XXIX sesja Rady Gminy Czyże.

 

Porządek obrad:

 

1.    Otwarcie obrad.

2.    Sprawdzenie quorum obrad.

3.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

4.    Podjęcie uchwał w sprawach:

 

a)    zmiany w budżecie gminy na 2021 r,

b)    projektu budżetu gminy na 2022 rok,

c)    projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Czyże na lata 2022-2025,

d)    ustalenia diet sołtysom,

e)    ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego przysługującego członkom ochotniczych straży pożarnych,

f)    ustalenia zasad wypłacania diet radnym Rady Gminy Czyże,

g)    ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Czyże,

h)    wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości,

i)     uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów

                       Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2022,

 

5.    Przyjęcie planów pracy Komisji Rady Gminy na 2022 rok.

6.    Przyjęcie planu pracy Rady Gminy Czyże na 2022 rok.

7.    Sprawozdanie Wójta z pracy w okresie między sesjami.

8.    Sprawozdanie kierowników jednostek organizacyjnych z działalności w okresie między sesjami.

9.    Zapytania i wolne wnioski.

10.   Zamknięcie obrad.

 

 

 

 


17 grudnia 2021 r. odbyło się XIII Zgromadzenie Zwyczajne Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej z następującym porządkiem obrad:

 

  1. Otwarcie Zgromadzenia.

  2. Ustalenie porządku Zgromadzenia.

  3. Przyjęcie protokołu z XII Zgromadzenia Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej w Bielsku Podlaskim z dnia 4 października 2021 r.

  4. Sprawozdanie z pracy Zarządu Związku w okresie miedzy Zgromadzeniami.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu finansowego Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej z siedzibą w Bielsku Podlaskim na 2022 r.

  6. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej Prognozy Finansowej Związku Gmin Regionu Puszczy Białowieskiej z siedzibą w Bielsku Podlaskim na lata  2022-2025.

  7. Dyskusja i wolne wnioski.

  8. Zakończenie Zgromadzenia.

 

 

 


Krzyż przydrożny opodal drogi Wieżanka – Podwieżanka

Nieodłącznym elementem podlaskiego krajobrazu są przydrożne krzyże, pochodzące najczęściej z przełomu XIX i XX wieku. Drewniane, nieraz są zwieńczone niewielkimi krzyżykami metalowymi. Niektóre posiadają postumenty z polnych kamieni, na których umocowano krzyże kute ze stali. Metalowe elementy stanowią oryginalny wytwór lokalnego kowalstwa, profesji, która prawie już zanikła. Bardziej współczesne krzyże wykonane są z betonu, lastryko, czy niekiedy – z granitu.

Krzyże fundowane były zazwyczaj przez mieszkańców w intencjach dziękczynnych, ekspiacyjnych, a także błagalnych, aby Bóg zachował „od powietrza, głodu, ognia i wojny”. Wznoszono je najczęściej na skrajach wsi, na rozdrożach dróg, czy też przy domach fundatorów. Krzyże stawiane przed zarazą posiadały niekiedy dwa, pionowe ramiona (górne lekko krótsze) i były nazywane krzyżami morowymi lub karawaka.

Krzyż poprzednio stojący przy drodze z Wieżanki do Podwieżanki, pochodzący prawdopodobnie z pocz. XX w, został postawiony w intencji ochrony okolicznych mieszkańców przed "zarazą". Świadczy o tym – opisana wyżej – jego forma. Znajduje się obecnie obok budowanej przez Fundację „Ekologiczne Forum Młodzieży” i ks. Tomasza Duszkiewicza kaplicy, w Czerlonce (Puszcza Białowieska). Wraz z innymi, wiekowymi krzyżami przeniesionymi ze wschodniej części Podlasia, stanowią swoistą "Golgotę", związaną z historią i wiarą mieszkańców tej ziemi.  

Nowy krzyż został postawiony  30 listopada br. na miejscu poprzedniego. Krzyż wykonał stolarz Piotr Parzych ze wsi Zbójna na Kurpiach. Na krzyżu widnieje tabliczka z wyrytą treścią - "Od powietrza głodu ognia i wojny/Wybaw nas Panie/W czasie pandemii koronawirusa/Mieszkańcy gminy Czyże/AD, 2020/." Tekst jest częścią suplikacji; uroczystej, przejmującej pieśni religijnej, śpiewanej przez wiernych w czasie wojen, epidemii chorób zakaźnych czy też klęsk żywiołowych.

Osoby zaangażowane: Wójt Gminy Czyże, Fundacja „Ekologiczne Forum Młodzieży” (fundator krzyża), mieszkańcy gminy Czyże (bardzo proszę o dopisanie danych tych osób - w uzgodnieniu z Panem Wójtem) oraz rodziny Bańkowskich i Wojciechowskich z gminy Narew, Dariusz Łuczak.

 

 

 


Trwa modernizacja stacji uzdatniania wody w Czyżach.